Jak zaaranżować przytulne wnętrze w stylu wabi-sabi

Wielu z nas tęskni za wnętrzami urządzonymi tak, aby przypominały one przytulne, bezpieczne przystanie. Kiedy nowe technologie i modernistyczne akcenty coraz mocniej wkraczają do naszych domów i mieszkań, warto więc zadbać o to, aby mimo wszystko wciąż były one ostoją prywatności i dawały nam poczucie bezpieczeństwa – w uzyskaniu właśnie takiego efektu pomóc nam może filozofia wabi-sabi.

Czym jest wabi-sabi?

Wabi-sabi to filozofia wywodząca się z Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie słowo „wabi” oznacza prostotę, natomiast „sabi” – piękno, które wynika z nieubłaganego upływu czas. Już na podstawie tych dwóch słów, nie trudno zauważyć, że ta japońska filozofia stoi w zupełnej sprzeczności zarówno z wszechobecnym konsumpcjonizmem, jak i pędem życia, odwołuje się natomiast do najważniejszych wartości, takich jak np. autentyczność i zgoda na przemijanie. Wabi-sabi docenia, więc przedmioty, które mają swoją historię i na których widać „ząb czasu” oraz zachęca do poszukiwania piękna w rzeczach, które od dawna są już niedoskonałe.

Naturalne materiały i barwy

W urządzaniu mieszkania w stylu wabi-sabi niezwykle ważne jest wybieranie materiałów naturalnych, takich jak skóry, wełna czy len, który doskonale sprawdzi się np. jako obicie kanapy lub w roli poszewek na poduszki. W przypadku dekoracji stawiajmy na wiklinowe kosze, gliniane naczynia czy wyplatane dywany. Istotną rolę odgrywa także ceramika, szczególnie taka, na której widać ślady użytkowania, co daje nam możliwość wyeksponowania ulubionej wazy czy patery, która przekazywana jest w naszej rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Harmonię barw uzyskamy, łącząc ce sobą ciemniejsze odcienie błękitów, z kolorami ziemi, a więc brązami, zielenią, bielą, szarością, a także chłodnymi pastelami, unikamy natomiast wszelkich rażących i mocnych kolorów. Wnętrza w stylu wabi-sabi nie są krzykliwe, są natomiast przytulne i bardzo naturalne.

Koniec z perfekcjonizmem!

Aranżacja współczesnych wnętrz to bardzo często ukłon w stronę perfekcjonizmu – filozofia wabi-sabi uczy nas jednak, że tak jak i my, tak również nasze wnętrza nie muszą być idealne, liczy się bowiem przede wszystkim naturalność.

Jeżeli chodzi o samą aranżację wnętrz w stylu wabi-sabi, to zacznijmy od mebli – wybierajmy przede wszystkim te wykonane z litego drewna, warto zadbać o to, aby były one wykonane z drewna o nieregularnych, bardzo naturalnych kształtach. Zastanów się, czy u Ciebie na strychu lub u kogoś z Twojej rodziny nie ma np. drewnianej szafy, która pamięta jeszcze czasy Twojej babci? Tego typu meble z duszą najlepiej sprawdzają się w przypadku urządzania wnętrz w tej stylistyce – warto szukać takich perełek, odwiedzając w tym celu np. targi staroci. Bardzo istotnym elementem podczas urządzania wnętrz w stylu wabi-sabi jest także wybranie odpowiedniego stołu jadalnego oraz stolika kawowego. Warto zdecydować się na drewniane blaty, które ukazywać będą usłojenie, wgłębienia, a także inne nieregularności, które ukształtowane zostały przez naturę i są po prostu piękne same w sobie.

Dla kogo wnętrza w stylu wabi-sabi?

Wnętrza w stylu wabi-sabi to idealna propozycja dla miłośników aranżacji, w których nie ma miejsca na schematy oraz nudę, które nie boją się eksponować nieidealnych przedmiotów i które przeciwstawiają się masowości. Jeżeli chcesz, aby Twoje wnętrze było autentyczne, klimatyczne, a być może także trochę sentymentalne – styl wabi-sabi jest właśnie dla Ciebie!