Wszystko co powinieneś wiedzieć o świecach sojowych

Świece sojowe i ich zastosowanie

Coraz częściej w ofertach sklepów znajdujemy świece sojowe, na wszelakich stronach podkreślane są ich korzystne właściwości zdrowotne. Czy słusznie? W tym artykule znajdziesz na to pytanie odpowiedź oraz sporo przydatnych informacji na temat tworzenia świec sojowych.

Czym różnią się świece sojowe od parafinowych

Zasadniczą różnicą jest zastosowanie wosku sojowego, zamiast parafinowego. Uzyskuje się go dzięki utwardzeniu oleju wyciskanego z ziaren soi. Rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że coraz większy nacisk kładzie się na korzystanie z soi z upraw ekologicznych. I słusznie, dodatkowo warto wspomnieć, że soja jest biodegradowalna i dzięki temu pozwala na korzystanie ze środowiska w sposób zrównoważony i przyjazny.

Czy świece sojowe są zdrowe?

Oczywiście, że tak, a to dlatego, że wosk sojowy pali się, wytwarzając niewielką ilość dwutlenku węgla. Tradycyjne świece parafinowe mogą okazać się karcerogenne. Palenie takiej świecy może powodować uwalnianie się toluenu, benzenu, formaldehydu czy acroleiny, które to są bardzo szkodliwe dla Twoich płuc. Jeśli dodamy do tego lotną sadzę, również bogatą w benzen i toluen, która unosząc się w powietrzu, łatwo dostaje się do płuc i oskrzeli, otrzymujemy produkt szczególnie szkodliwy dla dzieci i osób starszych. Czy warto zamienić świecę parafinową na sojową? Jasne!

Jak wykonać świece sojowe

No dobrze, poznaliśmy już plusy z korzystania z tych ekologicznych świec, zatem pozostaje znaleźć tą najlepszą dla nas. Jest i dobra wiadomość, można ją wykonać samodzielnie, co jest niewątpliwym plusem dla osób uwielbiających samodzielność i DYI.

Czego potrzebujemy:

  • Wosk sojowy
  • Olejki eteryczne (jeśli lubisz)
  • Knoty bawełniane
  • Szklane naczynie
  • Mieszadło
  • Klamerkę lub kawałek tektury do podtrzymania knota

Wosk topimy w szklanym naczyniu, na łaźni wodnej, aż osiągnie klarowny, przejrzysty kolor. Odstaw go do przestygnięcia, w tym czasie zanurz knot w wosku. Dzięki temu podczas palenia nie będzie niepotrzebnie i nieładnie dymił. Blaszkę z knotem umieszczamy na dnie naczynia i zalewamy odrobiną wosku tak, aby nie przemieszczał się, gdy wlejemy jego pozostałość. Następnie pozostaje nam odczekać ok. 8 godzin, aż wosk całkowicie wystygnie i gotowe. Pamiętaj, żeby nie przesuwać świecy podczas stygnięcia, może to powodować zmarszczenie powierzchni świecy i rozlanie po ściankach.

Świece sojowe z drewnianym knotem

„Widziałam w sklepie świece z drewnianym knotem. Dlaczego się go stosuje?”

Tak dobrany knot powoduje równomierne nagrzanie się wosku i szybsze uwalnianie olejków eterycznych. Ponadto knot drewniany ma tę przewagę, że pali się przypominając skwierczenie drewna w domowym kominku. Dzięki temu niezwykle intensyfikuje przyjemność z oglądania palącej się świecy i sprawia, że otoczenie nabiera wyjątkowego klimatu. Dodatkowo świeca sojowa z drewnianym knotem ofiaruje nie tylko przyjemne wrażenia wzrokowe, oddziałuje na słuch, pozwalając na pełen relaks każdego ze zmysłów.

Świece sojowe zapachowe

Aromaterapia to wykorzystywanie materiałów roślinnych, w tym olejków, w celu polepszenia kondycji fizycznej i psychicznej. Nic dziwnego, że zyskuje coraz większą popularność i staje się uzupełnieniem terapii konwencjonalnej. To po prostu działa! Skoncentrujmy się jednak na dobroczynnym działaniu świec sojowych zapachowych. Szeroka gama dostępnych na rynku olejków sprawi, że z łatwością dobierzemy aromat odpowiedni dla nas. Świeca zapachowa już nie tylko dostarczy wspaniałych wrażeń dla zmysłu wzroku, ale wesprze nasze ciało podczas relaksu. Doda energii, wyciszy po stresującym tygodniu pracy, oczyści drogi oddechowe lub dzięki działaniu bakteriobójczemu oczyści powietrze w domu.

Świece sojowe do masażu

Czy świeca służy tylko do palenia? Otóż nie. Świeca sojowa do masażu to nie tylko aromat, po wypaleniu się wosku pozostają nam olejki, które doskonale odżywią i zadbają także o delikatną skórę. Do produkcji takich świec często stosowane jest masło shea, nawilża i zabezpiecza suchą i popękaną skórę, dodatkowo łagodzi podrażnienia i sprawia, że spowalnia procesy starzenia. Jako dodatek, oprócz różnorodnych w zapachu i działaniu olejków eterycznych, stosuje się oleje naturalne. Olej kokosowy o działaniu antybakteryjnym, migdałowy jako dodatkowe nawilżenie i emolient, idealny dla skóry alergicznej. Lawendowy, który oprócz zniewalającego zapachu działa także przeciwbólowo i łagodzi stres i truskawkowy, działający nawilżająco i poprawiający elastyczność skóry. Wymieniłam tylko kilka z bogatej gamy olejków, które możecie znaleźć w sojowych świecach do masażu.