Jak dobrać poduszki ozdobne do salonu cz.2

Kiedy już wiemy jakiego rozmiaru poduszek szukamy i wstępnie określiliśmy materiał, z jakiego powinny zostać wykonane, pora, aby powiedzieć kilka słów na temat jej wnętrza 😉. Na pewno zależy nam, aby było ono miękkie, trwałe i nie zbijało się w twarde kamienie po dłuższym (lub o zgrozo krótszym) czasie użytkowania.

Wypełnienie poduszek ozdobnych

Także tutaj mamy do wyboru kilka opcji, warto rozważyć każdą z nich. Zwróć uwagę na to, aby poduszka miała wyjmowane wypełnienie, w przeciwnym razie możesz mieć problem z odświeżeniem jej w pralce.

Kulka silikonowa– popularne i stosunkowo tanie wypełnienie, niestety całość to materiał syntetyczny. Olbrzymim plusem kulki silikonowej jest fakt, że jest lekka i nadaje się do prania w pralce. Ma tendencje do zbijania się, ale i z tym można sobie poradzić. Dodatkowo jest to materiał całkowicie antyalergiczny, lekki i o długiej żywotności.

Pierze– to jeden z najlepszych materiałów stosowanych do wypełnienia poduszek. W pełni naturalny, delikatny, o świetnych właściwościach. Bardzo dobrze oddycha i odprowadza wilgoć, łatwo daje się odświeżyć ręcznie (strzepnąć, aby odzyskać puszystość), ale nie nadaje się do prania. Dlatego warto odświeżenie takiej poduszki zlecić pralni chemicznej, dzięki temu mamy pewność, że nie skończy się to dla nas kamieniami w poszewce. Niestety pierze, choć naturalne, nie jest polecane dla alergików, ponieważ uczula.

Wata poliestrowa– tworzywo sztuczne, chyba najtańsze z dostępnych. Niestety za ceną idzie też jakość, ponieważ poduszki są nieoddychające, szybko się zbijają i stają płaskie. Niemalże niemożliwe jest ich przywrócenie do stanu pierwotnego, dlatego odradzam wybór tego wypełnienia.

Granulat lateksowy– ponownie jest to tworzywo sztuczne, wykonany jest z poszarpanej pianki poliuretanowej. Bardzo elastyczny, nie traci kształtu wraz z upływem czasu, dlatego chętnie stosowany jest jako wypełnienie zabawek, poduszek ogrodowych i ozdobnych, czy nawet sof i kanap. Dobrze się pierze, choć mało rozdrobiony może być problematyczny, jeśli masz małą pralkę. Występuje także jako mieszanka z innymi wypełnieniami np. kulką silikonową. Posiada właściwości antyalergiczne.

Zwróćmy uwagę, czy materiały używane do wypełnienia poduszek ozdobnych są atestowane. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że otaczać nas będą produkty bezpieczne i przyjazne dla naszego zdrowia.

A już niedługo następny wpis dotyczący kompozycji i układu poduch ozdobnych.