Oświetlenie w pokoju Twojego dziecka

Oświetlenie pokoju dziecka i nastolatka

Nowy rok szkolny już za pasem, najmłodsi dzielnie maszerują do przedszkoli, nastolatkowie zastanawiają się ile jeszcze miesięcy do lata, a za oknem typowa jesienna aura. Dzień staje się krótszy, coraz częściej sięgamy po kurtki i szaliki i powoli więcej czasu spędzamy w naszych domach. Naturalnie pojawia się potrzeba wniesienia światła do naszych ulubionych miejsc w mieszkaniu, ale czy wiemy jakiego wyboru dokonać? Przecież lampa, to tylko lampa, abażur, kawałek przewodu lub podstawa i gotowe, ale czy aby na pewno? Zastanówmy się, dlaczego tak ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia, szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży. Poniżej znajdziecie kilka praktycznych rad jak najlepiej wykorzystać dostępne produkty.

Lampa stojąca czy lampa wisząca

Kiedy wybieramy oświetlenie do pokoju młodzieżowego, musimy pamiętać o dwóch aspektach. Przede wszystkim niech przemówią względy praktyczne, ważne dla rodziców. Oświetlenie powinno być jasne, ale bardzo wydajne. Jeśli intensywne, to zdecydowanie skoncentrowane na biurku lub w miejscu, w którym młody człowiek przebywa najczęściej i wynika to z jego potrzeby. Jeśli zdecydujemy się na lampę wiszącą, to istotne jest zapewnienie jej odpowiedniej mocy.

Pamiętajmy, że aby dobrze doświetlić pomieszczenie, potrzebujemy żarówki o mocy 60W w przypadku lampy pojedynczej lub wielokrotności żarówki 40W. Nie bez znaczenia jest barwa światła. Zimna może prowadzić do szybszego zmęczenia oczu, a także wpłynąć na ogólny odbiór charakteru wnętrza. W dobie wszechobecnych urządzeń mobilnych zalecamy wybór barwy ciepłej. Nie tylko  dodatkowo wyłuska jasne kolory wnętrza, bez dodatku odcienia niebieskiego, ale także wspomoże wieczorny odpoczynek.

Lampki nocne i lampy biurkowe

Często, gdy powierzchnia pokoju jest większa niż 16 m kwadratowych sama lampa wisząca to za mało i warto dodać niezależne oświetlenie punktowe. Świetnie sprawdzają się małe lampki biurkowe lub typowe lampki nocne. Niesamowicie wzbogacają one klimat pomieszczenia, a dzięki subtelnemu światłu pomagają dziecku się wyciszyć. Takie lampki są niewątpliwie pomocne, gdy malucha trapi lęk przed ciemnością.

Warto pamiętać, by maksymalnie wykorzystać właściwości lampy, potrzebny jest abażur dobrej jakości, który równomiernie rozproszy światło. W tym celu producenci do lamp stojących, lamp wiszących oraz nocnych dodają folie PCV. Gwarantują one pożądany efekt – delikatne, subtelne światło. Starajmy się unikać ciemnych (choć niewątpliwie ładnych) kloszy, tych plecionych z rattanu oraz żarówek Edisona. Ich funkcja w pomieszczeniu jest nieco inna od tej, która okaże się przydatna młodzieży.

Lampy młodzieżowe designerskie

Oświetlenie, zwłaszcza lampy designerskie są produktami, które przyciągają nie tylko walorami praktycznymi. Liczy się również estetyka, dlatego warto zadbać także o ten aspekt. Wspólny wybór oświetlenia do pokoju dziecka może stać się fantastycznym impulsem do rozmowy, poruszyć wyobraźnię, pozwolić lepiej poznać gust i upodobania młodego człowieka.

Przede wszystkim spójrzmy na pokój jego oczami, sprawdźmy, czy oczekuje produktu współgrającego kolorystycznie z pozostałymi elementami wyposażenia. A może raczej widzi go jako mocny akcent, do którego chętnie wróci wzrokiem. Z pozoru nieistotna, może okazać się lampą definiującą charakter wnętrza lub jego fantastycznym dopełnieniem. Nowoczesne lampy będą dobrze komponować się z pokojem nastolatka.

Lampy dla dzieci-praktyczne rady

Aby uzyskać pożądany efekt w postaci przyjemnego, dobrze dobranego oświetlenia w domu, a przede wszystkim w pokoju dziecka, rekomendujemy wykorzystanie przynajmniej dwóch lamp. Podstawową kwestią jest takie dobranie lampy wiszącej, aby abażur swoim blaskiem pozwolił na objęcie całości pomieszczenia. W przeciwnym wypadku w pokoju może być po prostu ciemno. Pamiętajmy o dodaniu minimum jednego punktu przy biurku, fotelu lub na regale tak, aby wspomóc oczy dziecka, szczególnie podczas miesięcy jesiennych i zimowych. W przypadku małych dzieci do lat 10 zadbajmy także o subtelne i przyciemnione oświetlenie, które zapewni komfort przy zasypianiu.