Szwedzka odpowiedź na styl hygge-poznaj lagom!

Lagom, podobnie jak filozofia hygge jest odpowiedzią na przepych i zupełnie niepotrzebne wypełnianie przestrzeni domowej zbędnymi przedmiotami, zaburzającymi jego harmonię. Lagom to życie zgodnie z ideą umiaru, która zakłada dążenie do zachowania równowagi. Zastanawiasz się, jak wprowadzić zasady tej filozofii do swoich wnętrz? Podpowiadamy!

Czym jest lagom?

Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek, które pozwolą nam tworzyć wnętrza zgodne ze szwedzką filozofią, warto odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest lagom i dlaczego warto o nim mówić? Lagom to bowiem nic innego jak koncepcja, która może być lekarstwem na bolączki współczesnego świata, który zachęca nas do konsumpcji i zabiera nam poczucie równowagi. Samo słowo „lagom” oznacza „w sam raz” i nie chodzi tutaj jedynie o aranżację wnętrz, filozofia ta odnosi się bowiem do różnych sfer naszego życia, w tym do naszej diety czy podejścia do prowadzenia domu. Mówiąc najprościej lagom to koncepcja, która pokazuje nam jak żyć, biorąc jedynie tyle ile nam w rzeczywistości potrzeba – umiarkowanie jest bowiem kluczem do szczęśliwego i harmonijnego życia, o czym współcześnie trochę zapomnieliśmy…

Wnętrza w stylu lagom

Skoro wiemy już, jakie są główne założenia filozofii lagom czas przejść do omówienia wskazówek, które pozwolą nam stworzyć wnętrza zgodne z tą koncepcją. Na szczęście nie jest to wcale takie trudne, okazuje się bowiem, że dom czy mieszkanie w stylu lagom to przede wszystkim wnętrze, w którym nie znajdziemy nadmiaru mebli, dekoracji i innych dodatków – ma być ich dokładnie tyle ile nam potrzeba. Urządzając wnętrze w stylu lagom, rozpoczynamy więc od przeglądu zgromadzonych w naszym mieszkaniu przedmiotów i usunięcia tych, które powodują powstawanie wrażenia chaosu.

Jeżeli chodzi o kolory, to skłaniamy się raczej ku barwom naturalnym, takim jak biele, szarości czy delikatne błękity oraz zielenie, które nie tylko sprzyjają relaksowi, ale także są łatwe, jeżeli mówimy o aranżacji. Zgodnie z filozofią lagom chodzi bowiem przede wszystkim o to, aby nie komplikować sobie niepotrzebnie życia, ale tworzyć wokół siebie uczucie harmonii i spokoju, w czym pomóc nam może spokojna i stonowana kolorystyka.

Zwrot w stronę natury

Lagom to filozofia, która ceni środowisko oraz ekologiczne i zdrowe podejście do życia. Jednym z wyznaczników aranżacji pomieszczeń zgodnie z tą filozofią jest więc obecność roślin, które dbają o czystość powietrza, takich jak bluszcze, paprotki czy draceny. Rośliny to jednak nie wszystko, równie ważne są naturalne materiały takie jak: drewno, wiklina, len czy też bawełna – to właśnie na nie powinniśmy stawiać, aranżując wnętrza.

W ideę życia w zgodzie z naturą wpisuje się także naturalne oświetlenia, jako to, które jest dla nas najzdrowsze oraz niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Styl lagom to więc zwiewne i lekkie firanki lub zupełna rezygnacja z tego typu dodatków. Pewne jest natomiast to, że ciężkie zasłony z pewnością muszą pójść w zapomnienie.

Umiar w dodatkach

Jeżeli chodzi o dodatki, to zgodnie z filozofią lagom nie powinno być ich zbyt dużo – najlepiej, kiedy we wnętrzu znajduje się jeden, dominujący element, taki jak np. stylowa lampa czy ciekawy stolik. Małe dekoracje to natomiast coś, co warto omijać – figurki, wazoniki mogą zagracać pomieszczenia, a tego powinniśmy się wystrzegać, jeżeli zależy nam na trzymaniu się głównej zasady tej filozofii. W tym miejscu warto powiedzieć o tym, że nie chodzi o to, aby tworzyć wnętrza puste, ale o to, aby znaleźć tzw. złoty środek, co w dzisiejszych czasach wcale nie jest takie proste, ponieważ bombardowani konsumpcyjnym podejściem do życia, zagłuszyliśmy swój wewnętrzny głos, który pokazywał nam, czego tak naprawdę chcemy.

Lagom promuje podejście do życia skupiające się na zasadzie, że człowiekowi do życia potrzeba tak naprawdę niewiele, a wszelki nadmiar powoduje u nas poczucie chaosu i braku panowania nad otaczającą nas rzeczywistością. Zdrowy styl życia, rozsądek podczas podejmowania kolejnych decyzji zakupowych oraz szukanie równowagi, to co na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę, a z pewnością poczujemy się szczęśliwsi. Powodzenia!