Jak zaprojektować oświetlenie w domu

Oświetlenie potrafi nadać niebywałego charakteru wnętrzu. Niezależnie od tego, czy będzie to mieszkanie, dom, czy też biuro, właściwy dobór lamp zdefiniuje klimat w nim panujący. Ponadto wydajne lampy pozytywnie wpłyną na wzrok, zmniejszą uczucie zmęczenia i nie będą oślepiać. 

Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Wybór lamp do salonu stanowi nie lada wyzwanie. Niemalże każdy marzy o pięknym salonie z dużym tarasem i ciepłymi, oświetlającymi go promieniami słonecznym. Niestety nie wszystkim dane jest posiadanie jasnego wnętrza, nie należy się tym jednak zamartwiać. Oświetlenie zarówno naturalne, jak i sztuczne wpływa na nasze widzenie barw i przez to na nasze samopoczucie i postrzeganie otaczającej nas przestrzeni. Dobrze dobrane nie męczy wzroku i podkreśla elementy, które chcemy wyeksponować, jak na przykład ciekawy obraz. Warto zadbać, aby lampy w salonie tworzyły spójną całość i korespondowały ze stylem, w jakim go urządzono. Ponadto, w zależności od rozmiaru pomieszczenia, należy określić optymalną ilość punktów świetlnych. Wszystko po to, żeby światło rozchodziło się równomiernie, a w salonie nie pozostawały strefy ciemne i niedoświetlone. No, chyba że taki jest zamysł użytkownika.

Wybierz lampę idealną – sklep z lampami

Podczas wyboru oświetlenia najlepiej skonsultować zakup z doświadczonym sprzedawcą. Pomoże on w doborze właściwej wielkości, wysokości i rodzaju oświetlenia, które zagości w kuchni, sypialni lub innym pomieszczeniu. Przede wszystkim należy kierować się względami praktycznymi. Lampy mają wspierać nasze działania, a nie przeszkadzać lub irytować. Warto pamiętać, że lampa wisząca to nie jedyne rozwiązanie i w zależności od powierzchni salonu czy pokoju musimy tych źródeł światła dodać. Rewelacyjnym uzupełnieniem będzie oświetlenie punktowe z postaci lampy stojącej. W sypialni przyda się również kinkiet, który skieruje światło na czytaną książkę, a w biurze czy pokoju dziecka lampka stołowa, która oświetli laptopa czy podręcznik. Ważna jest także barwa światła, niebieskie jest bardzo intensywne, ale potrafi szybko męczyć wzrok. Poza tym sprawia, że wnętrze wydaje się chłodne. Neutralne lub ciepłe będzie bardziej przyjazne dla naszych oczu, dlatego też jest najczęściej wybierane do domu.

Lampy sufitowe czy lampy stojące? Co wybrać? 

Najpopularniejsze w naszych domach, stanowiące podstawę oświetlenia domu, są lampy wiszące. Dzieje się tak ze względu na snop światła, którym obejmują pomieszczenie. Jest on zdecydowanie najszerszy, stąd lampy sufitowe wiszące są najchętniej kupowane.

Lampy podłogowe – to świetne dopełnienie oświetlenia wiszącego. Dodają intymności, pozwalają na korzystanie z przytłumionego światła podczas odpoczynku lub wręcz przeciwnie. Wspomogą oświetlenie główne w miejscach, w których ono nie wystarcza.

Lampy nocne – funkcjonalne, praktyczne, ale coraz częściej ozdobne. Towarzyszą nam podczas czytania książki w łóżku oraz tworzą atmosferę w sypialni. Zazwyczaj są stosunkowo małe i kierują snop światła na niewielką powierzchnię, zyskują coraz większą popularność wśród użytkowników.

Lampy ścienne – to zazwyczaj kinkiety, służą do punktowego oświetlenia. Pomagają wyeksponować atrakcyjne elementy wyposażenia wnętrza jak obrazy, czy ciekawe regały. Coraz chętniej wybierane jako lampy nad wezgłowiem łóżka, szczególnie te, które pozwalają na dowolne skierowanie snopa światła.

Podsumowując:

  • Sprawdź ile i jakich lamp potrzebujesz (będzie to potrzebne do stworzenia budżetu i właściwego przeliczenia ilości wszystkich lamp potrzebnych do stworzenia właściwej atmosfery)
  • Należy dobrać lampy do pomieszczenia, jego układu, powierzchni i przygotowanych punktów pod lampy
  • Miejmy na uwadze dobór żarówek. Potrzebne będą żarówki odpowiedniej barwy i mocy
  • Nie trzeba bać się konsultowania ze specjalistami i eksperymentowania z produktami nowoczesnymi. Tylko w ten sposób uda się wybrać najlepszą lampę do pomieszczenia