Jak zaprojektować oświetlenie w domu

Kiedy rozważałam kilka lat temu (przy okazji mojego pierwszego mieszkania) zakup oświetlenia, na myśl przychodziła mi lampa sufitowa, która wreszcie nie będzie żarówką w oprawce i może listwa LED w kuchni. I to by było na tyle. Nie miałam pojęcia o tym, jaką różnicę w odbiorze wnętrza potrafi zrobić dobrane oświetlenie, ile punktów powinnam posiadać, aby nie było ciemno i nieprzyjemnie, nie mówiąc już o tym, co to jest luminacja i jaką barwę wybrać. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Wam z rozprawieniem się z tematem oświetlenia domu.

Dlaczego oświetlenie ma znaczenie

Już wiecie, że ma i to całkiem spore. Chyba większość z Was marzy o pięknym salonie z dużym tarasem i pięknie oświetlającymi go promieniami słonecznym. Niestety nie wszystkim dane jest posiadanie jasnego wnętrza, ale spokojnie, jest na to sposób. Oświetlenie zarówno naturalne, jak i sztuczne wpływa na nasze widzenie barw i przez to na nasze samopoczucie i postrzeganie otaczającej nas przestrzeni. Dobrze dobrane nie męczy wzroku i podkreśla elementy, na których najbardziej nam zależy, jak na przykład ciekawy obraz.

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia

Przede wszystkim względami praktycznymi, lampy mają wspierać nasze działania, a nie przeszkadzać lub irytować. Warto pamiętać, że lampa wisząca to nie jedyne rozwiązanie i w zależności od powierzchni salonu czy pokoju musimy tych źródeł światła dodać. Rewelacyjnym uzupełnieniem będzie oświetlenie punktowe z postaci lampy stojącej. W sypialni przyda się również kinkiet, który skieruje światło na czytaną książkę, a w biurze czy pokoju dziecka lampka stołowa, która oświetli laptopa czy podręcznik. Ważna jest także barwa światła, niebieskie jest intensywne, ale potrafi szybko męczyć wzrok. Poza tym sprawia, że wnętrze wydaje się chłodne. Neutralne lub ciepłe będzie bardziej przyjazne dla naszych oczu, dlatego też jest najczęściej wybierane do domu.

Rodzaje oświetlenia

Najpopularniejsze w naszych domach ( i myślę, że podstawowe) są lampy wiszące. Dzieje się tak ze względu na snop światła, którym obejmują pomieszczenie. Jest on zdecydowanie najszerszy, stąd lampy sufitowe wiszące są najchętniej kupowane.

Lampy podłogowe – to świetne dopełnienie oświetlenia wiszącego. Dodają intymności, pozwalają na korzystanie z przytłumionego światła podczas odpoczynku lub wręcz przeciwnie. Wspomogą oświetlenie główne w miejscach, w których ono nie wystarcza.

Lampy nocne – funkcjonalne, praktyczne, ale coraz częściej ozdobne. Towarzyszą nam podczas czytania książki w łóżku oraz tworzą atmosferę w sypialni. Zazwyczaj są stosunkowo małe i kierują snop światła na niewielką powierzchnię, zyskują coraz większą popularność wśród użytkowników.

Lampy ścienne – to zazwyczaj kinkiety, służą do punktowego oświetlenia. Pomagają wyeksponować atrakcyjne elementy wyposażenia wnętrza jak obrazy, czy ciekawe regały. Coraz chętniej wybierane jako lampy nad wezgłowiem łóżka, szczególnie te, które pozwalają na dowolne skierowanie snopa światła.

Podsumowując:

  • Sprawdź ile i jakich lamp potrzebujesz (będzie to potrzebne do stworzenia budżetu)
  • Dobierz lampy do pomieszczenia, jego układu, powierzchni i przygotowanych punktów pod lampy
  • Pamiętaj, że nie tylko lampa świeci! Potrzebne Ci będą żarówki odpowiedniej barwy i mocy
  • Zmieniaj i eksperymentuj. W ten sposób wybierzesz najlepszą lampę do pomieszczenia.