Jak urządzić dom w stylu hygge

Czy wiesz, że Duńczycy uchodzą za jeden z najszczęśliwszych narodów na całym świecie, a ich sposobem na dobre samopoczucie jest pozytywne nastawienie do ludzi i cieszenie się czasem, który z nimi spędzają? Jeżeli chodzi o celebrowanie drobnych przyjemności, czy też spotkań z bliskimi to najlepszym do tego miejscem jest dom, a dokładniej salon – sprawdź, więc jak urządzić go w stylu hygge, który pomoże Ci stworzyć atmosferę prawdziwego domowego ogniska!

Filozofia hygge, a aranżacja wnętrz

Żeby przejść do konkretów, a więc omówienia tego, jak zaaranżować salon w stylu hygge warto zrozumieć na czym, opiera się cała ta filozofia, a sprawa jest bardzo prosta: Kojarzysz moment, kiedy po ciężkim dniu pracy siadasz w swoim ulubionym fotelu z kubkiem gorącej herbaty, otulasz się kocem i po prostu cieszysz się chwilą? A może w zimowy wieczór siadasz z dziećmi na kanapie, gracie w planszówki i po prostu spędzacie razem czas? To właśnie hygge, a więc momenty, w których cieszymy się chwilą, kiedy koncentrujemy się na bliskich i po prostu jesteśmy tu i teraz. Odpowiednia aranżacja wnętrz może nam pomóc osiągnąć ten stan, wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek.

Aranżacja salonu w stylu hygge

1. Odpowiednie oświetlenie

Jeżeli chodzi o wnętrza w stylu hygge, to bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie, stawiajmy na światło miękkie, o ciepłej barwie. W salonie w stylu hygge nie ma miejsca na jeden górny punkt świetlny! Zamiast jednej lampy stosujemy kilka punktów świetlnych i uzupełniamy je świecami czy też lampionami.

2. Powrót do natury

Wnętrza w stylu hygge lubią naturalne materiały, wykorzystajmy więc drewno i wiklinę. Duńczycy bardzo lubią drewniane podłogi, meble czy różnego rodzaju akcesoria wykonane właśnie z tego materiału. Dekoracje inspirowane naturą to prawdziwy „must have”, jeżeli chodzi o salon w stylu hygge.

3. Sofa jako centralny punkt salonu

Miejscem służącym do relaksu w salonie jest oczywiście sofa, która powinna stanowić centralny punkt tego pomieszczenia – warto, aby była ona spora, tak aby mogła pomieścić wszystkich domowników. Ogromne znaczenie ma także to, żeby była wygodna i sprawiała, że chce się na niej usiąść.

4. Dodatki, dodatki i jeszcze raz dodatki

Styl hygge kocha wszelkiego rodzaju dodatki w formie dekoracyjnych poduszek – im będzie ich więcej, tym lepiej. Liczy się również różnorodność i to ona ma przyciągać uwagę. Kolejna sprawa to koce – wielkie, miękkie i ciepłe, zawsze powinny znajdować się w okolicy kanapy, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.

W aranżacjach w stylu hygge warto pamiętać także o dywanach – pomieszczenia, w których znajdują się dywany są przytulniejsze, nabierają bowiem prawdziwego domowego charakteru, a o to nam przecież chodzi.

Na koniec najważniejsze: Styl hygge to pewna filozofia życia, odpowiednia aranżacja wnętrza ma nam pomóc żyć zgodnie z jej założeniami, ale wiele zależy od nas samych – dbajmy o pozytywną atmosferę w naszym domu, otaczajmy się rodziną i znajomymi, a z pewnością będziemy szczęśliwszymi ludźmi!