Jak dobrać abażur do lampy-praktyczne porady

Abażur to pierwsza rzecz, która zazwyczaj rzuca się w oczy przy zakupie lampy. Nasza analiza najczęściej sprowadza się do tego, czy podoba nam się jego kształt i kolor, ale czy powinniśmy na tym poprzestać? W tym artykule znajdziecie niezbędne informacje, które niewątpliwie okażą się przydatne przy wyborze najlepszej lampy.

Jaki wybrać kształt abażuru?

Niewątpliwie istotny, bo czy nie ma nic lepszego od ładnej bryły, która na dodatek oświetla? Jasne! To w takim razie, jaki kształt wybrać? Patrząc na abażur od strony czysto praktycznej, możemy zauważyć, że jeśli chodzi o klosz w kształcie stożka, to znajduje on zastosowanie zarówno w lampach wiszących, jak i stojących. Dlaczego? Bo dzięki takiemu kształtowi pozwala na skierowanie światła w wybranym kierunku (w dół lub górę), powiększając dzięki temu obszar, który objęty zostaje smugą światła.

Drugim bardzo popularnym kształtem jest walec, a także prostokąty, czy kwadraty, generalnie każda bryła, której ścianki rozchodzą się prostopadle do powierzchni, którą oświetlają. Na jaki efekt możemy liczyć? Zdecydowanie równomiernego oświetlenia zarówno powierzchni pod, jak i nad lampą.

Materiał na abażur

Ile pomysłów na wnętrze, tyle materiałów, z których wykonuje się lampy. Zaczynając od metalu, poprzez drewno,szkło, bawełnę, organzę, a nawet filc. To tylko niektóre z nich, bo pomysłowość producentów w tej kwestii nie zna granic. I dobrze, bo dzięki temu cały czas odkrywamy nowe pomysły na design, a także jesteśmy w stanie stworzyć niepowtarzalny charakter pomieszczenia. Musimy pamiętać, że abażury wykonane przy pomocy folii PVC (jako wnętrza klosza) będą mocniej odbijać światło i dzięki temu uwypuklą ich walory praktyczne, ale pamiętajmy także o estetyce.

Kolor i wzór abażuru

Jest ważny i te słowa kieruję także do Panów 😉 kolor to nie tylko odcień, to także charakter, jaki nada on wnętrzu. Jeśli chcemy, aby nasza lampa dawała maksymalnie dużo światła, to oprócz zadbania o mocną żarówkę pamiętajmy o wyborze jasnej barwy abażuru. Najlepiej sprawdzą się kolory pastelowe, beże oraz kolor biały.

Gdy chcemy podkreślić intymny charakter pomieszczenia, jak na przykład sypialni, proponujemy wybrać abażur, który delikatnie stonuje wiązkę światła tak, aby nasz wzrok mógł odpocząć od trudów dnia codziennego.

Bardzo często lampa staje się taką “kropką nad i”, dlatego często spotyka się kolory mocno kontrastujące z otaczającymi go dodatkami. Czasami wystarczy ciemny, połyskliwy abażur, lub taki, który charakteryzuje się zdecydowanym i widocznym wzorem, czy też kolorem, aby tą kropkę postawić.

Recycling lamp

To naszym zdaniem szczególnie ciekawa propozycja dla osób, które pragną odmiany, ale są zadowolone z kształtu oraz funkcjonalności podstawy. Nie zawsze trzeba wymienić cały produkt, bardzo popularną praktyką jest odświeżanie wnętrza poprzez dodanie nowego abażuru w innym kolorze, a często także o zupełnie innym kształcie. Kiedy nie jesteśmy pewni, w jaki sposób wybrać najlepszą dla nas opcję z pomocą przychodzą specjaliści, którzy na podstawie wymiarów podstawy, odległości pomiędzy źródłami światła (w przypadku lamp z kilkoma abażurami) na pewno wskażą najlepsze rozwiązanie.

Mamy nadzieję, że ten mały poradnik pozwoli Wam dokonać ciekawych zmian, bez konieczności dużej ingerencji w istniejące już produkty.

W razie pytań serdecznie zapraszamy!