Jak dbać o wełniany koc

Wełniane koce cieszą się niesłabnącą popularnością. Coraz częściej doceniamy naturalne materiały i ciepło które oferują. Niestety niewłaściwie użytkowany i czyszczony koc z wełny potrafi się skurczyć i sfilcować. Sprawdź, w jaki sposób dbać o wełniane pledy, aby jak najdłużej cieszyły oko.

Jak prać koc z wełny 

Aby dokładnie oczyścić wełniany pled, należy przede wszystkim stosować się do zaleceń producenta. Ze względu na różnorodność wełny, z jakiej wykonany został koc, nie można jednoznacznie określić jeden, właściwy sposób pielęgnacji. Koce wełniane nie tolerują wysokich temperatur, nawet jednokrotne potraktowanie ich niedobraną temperaturą, może spowodować ich filcowanie. Jest to proces, w którym włókna zbijają się, a cała tkanina kurczy. Dzięki temu nie tylko zmienia się jej wymiar, ale także walory estetyczne. Choć filc jest niewątpliwie ciekawym i użytkowym materiałem, nie będzie się dobrze sprawdzał w postaci pledu. Jeśli zdecydujemy się na wypranie koca w pralce, zadbajmy o odpowiednią temperaturę. Najkorzystniejsze dla materiału, będzie pranie w  30℃. Warto zadbać, aby pralka ustawiony miała program dla tkanin delikatnych i wełny. Dzięki temu koc nie będzie tłukł się w bębnie i nie dojdzie do mechanicznego filcowania. Należy wybrać detergent dopasowany do wełny, gdyż tradycyjne mogą zniszczyć delikatne włókna.

Należy unikać zarówno wirowania pledu, jak i wyrzymania go przy pomocy rąk. Koc wełniany należy suszyć w temperaturze pokojowej. Unikajmy wystawiania go na działanie promieni słonecznych, co może spowodować zniszczenie i przesuszenie włókien.

Jak usunąć gumę do żucia z pledu

Niemal każdego spotkała ta niemiła sytuacja, kiedy kawałek gumy do żucia wylądował na ulubionym kocu. Najlepszym sposobem jest zamrożenie materiału i usunięcie gumy przy pomocy tępego noża. Nie należy używać ostrego, ze względu na ryzyko uszkodzenia pledu. Zazwyczaj taki zabieg całkowicie załatwia sprawę, co jednak jeśli na materiale utrzymują się plamy? Należy delikatnie zaprać go ręcznie, przy pomocy detergentów do wełny.

Jak dbać o koc z wełny czesankowej 

Wiele z nas marzy o grubym, ciepłym kocu z wełny czesankowej i nic dziwnego. Są po prostu piękne! Fantastyczne w dotyku i rewelacyjnie zdobią wnętrze, dodając mu klimatu i zapraszając do relaksu. Dbanie o taki koc jest nieco bardziej wymagające. Ze względu na obecność delikatnych włókien zalecane jest pranie ręczne w łagodnym detergencie. Czasami pomimo tego, sploty ulegają zmechaceniu i pled zmienia rozmiar i traci kształt. Dlatego też wielu producentów wełny czesankowej zaleca pranie jej w pralni chemicznej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że po zabiegu czyszczenia nie czeka nas przykra niespodzianka.