Aranżacja salonu z aneksem kuchennym cz.1

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym cz.1

Myślę, że często spotykacie się z rozwiązaniem, kiedy to aby optycznie powiększyć salon, łączy się go z kuchnią poprzez aneks. Jak każde ma swoje plusy i minusy, jedno jest pewne, nie jest ono stosowane bez przyczyny. Jak już wcześniej wspomniałam, optycznie powiększa całe pomieszczenie, dlatego jest często wykorzystywane w mieszkaniach dwupokojowych i innych o stosunkowo małym metrażu, ale nie tylko. Nasuwa się pytanie, jak najlepiej zaprojektować salon z aneksem kuchennym aby prezentował się atrakcyjnie i był zarazem funkcjonalny?

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Kiedy myślimy o salonie z aneksem, często obawiamy się, że nasze nie do końca poukładane życie kuchenne ujrzy światło dzienne. Nie ma nic bardziej stresującego od zaglądania w przysłowiowe garnki podczas odwiedzin znajomych czy rodziny. Nic dziwnego, na szczęście jest na to sposób. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie wyspy kuchennej z podwyższoną ścianką lub blatem. Dzięki temu zyskamy dodatkową powierzchnię roboczą i oddzielimy część kuchenną od salonu. Z własnego doświadczenia wiem, że odwiedzający chętnie gromadzą się wokół wyspy czy też blatu, dlatego zalecam postawienie np. dwóch hokerów. Dzięki temu stworzymy przyjemną przestrzeń do odpoczynku i dyskusji podczas przygotowywania posiłków.

Lampa wisząca czy oświetlenie punktowe?

Wybierzmy obie opcje, równocześnie pamiętając, aby współgrały one z pozostałym oświetleniem domu. Co do samej kuchni to niezastąpiona będzie lampa sufitowa wisząca jako główne źródło światła, dodatkowo wzbogacona oświetleniem podszafkowym (np. listwami LED). Uważam to za absolutne minimum, ponieważ w tym przypadku więcej znaczy lepiej. Nikt nie lubi domyślać się, w co trafi nożem podczas krojenia…

Meble kuchenne

Warto postawić na funkcjonalność, aby maksymalnie wykorzystać daną nam przestrzeń, dlatego zalecam skonsultowanie projektu małej kuchni ze specjalistą od aranżacji wnętrz tak, aby wykorzystać je w najszerszym zakresie. Nowoczesne fronty kuchenne są atrakcyjne i mogą estetyką niewiele odbiegać od mebli salonowych. Jeśli utrzymamy podobną kolorystykę lub wręcz postawimy na kontrast, możemy uzyskać zaskakujący efekt. Nie mniej jednak pamiętajmy, funkcjonalność przede wszystkim.

Podsumowując:

  • pamiętajmy o estetyce
  • choć są to dwa odrębne pomieszczenia, dla potrzeb projektowania traktujmy je jako całość
  • meble kuchenne nie muszą być nudne, wystarczą dobre fronty lub ciekawe uchwyty
  • nie zapominajmy o funkcjonalności, w żadnym pomieszczeniu nie możemy się męczyć i potykać

Już teraz wypatrujcie drugiej części naszego małego poradnika. Podpowiemy jakimi zasadami kierować się przy aranżacji salonu, jaką kanapę wybrać i w jaki sposób połączyć wszystko w spójną całość.