Białe wnętrza. Prostota czy nuda?

Choć projektanci krzyczą, że wieje nudą, Pantone ogłasza, że kolorem roku jest Living Coral, Ty jednak decydujesz się na biel. Nic dziwnego, kojarzona jest ona ze stylem skandynawskim, który stawia na prostotę i przejrzystość. Przede wszystkim jednak na pierwszym miejscu są względy praktyczne. Czy można to osiągnąć w jasnym wnętrzu? Co stanie się pomocne, w jakie materiały warto zainwestować, a czego unikać?

Eleganckie lampy i białe ściany

Czarna lampa podłogowa w białym wnętrzu

Biel nie tylko podkreśla kolory, ale sprawia również, że wnętrze jest jaśniejsze. Dzięki temu wydaje się ono większe i bardziej atrakcyjne, a światło odbite od białych ścian potęguje to wrażenie. Nie bójmy się połączyć je z wyrazistą lampą sufitową, która przełamie monotonię i doda wnętrzu smaku. Klasyczne połączenie z kontrastującą czernią świetnie dopełni wizerunku wnętrza estetycznego i zrównoważonego. Odpowiednio dobrana do powierzchni pomieszczenia czarna lampa wisząca będzie świetnym wyborem. Jeśli zaś przestrzeń wymaga dwóch lub większej ilości źródeł światła, warto zainwestować w pasującą, wykonaną z tego samego materiału lampę stojącą lub lampkę nocną.

Kolorowe dopełnienie białego wnętrza

Kolorowe dodatki do białego wnętrza

Piękno tkwi w prostocie, dlatego tak bardzo podobają się nam delikatne, minimalistyczne wnętrza. Biel i odcienie szarości są także świetną bazą dla różnorodnych dodatków. Dzięki temu możemy podziałać na oko nie tylko kolorem, ale także fakturą. Jeśli chcemy zmienić charakter naszego wnętrza, przede wszystkim należy zastanowić się jakimi barwami będziemy operować. Zaleca się dobranie maksymalnie dwóch dopełniających kolorów tak, aby efekt, jaki osiągniemy, bliski był harmonii. Unikajmy przesytu, który spowoduje wyłącznie efekt choinki i w krótkim czasie zmęczy odbiorcę. Granatowa kanapa i różowe poduszki? A może musztardowa sofa i zielone pledy? Biel i popiel to świetne tło dla wyrazistych dodatków.
Niezależnie od tego, na jakie materiały i produkty się zdecydujesz, warto rozważyć, jak będą zachowywać się w naszym wnętrzu. Czy posiadając zwierzęta, chcemy oglądać zabrudzenia na śnieżnobiałej, skórzanej kanapie? Czy nasza cierpliwość i biel ścian zniesie odwiedziny małych dzieci? Warto przemyśleć te kwestie i w miarę możliwości wybrać materiały odporne na zabrudzenia i zniszczenia. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się bielą na długo.